Çıraklık Eğitim Merkezine Nasıl Kayıt Olunur?

Çıraklık Eğitimine Nasıl Başvurulur?

  1. İşyerine en yakın Mesleki Eğitim Merkezinden 4 adet çıraklık sözleşmesi temin edilir,
  2. Sözleşmeler tam olarak doldurulup, ilgililerin imzasından sonra (çırak, velisi ve işveren) firmanın bağlı bulunduğu Oda’ya onaylatılır,

Mesleki eğitim Merkezi kayıt Nasıl Yapılır?

Mesleki eğitim merkezine kayıt; okul, işletme ve veli/öğrenci arasında işletmelerde mesleki eğitim sözleşmesinin imzalanmasıyla başlar. Öğrenci okul tarafından e-MESEM sistemine kaydedilir. Öğrencinin iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortası ve maaşı kayıt olduğu andan itibaren başlar ve 4 yıl sürer.

Mesleki eğitim Merkezine kimler kayıt olabilir?

Mesleki eğitim merkezleri tüm illerde bulunmaktadır. En az ortaokul mezunu olan adaylar yıl boyunca kayıt yaptırabilir. 181 farklı dalda başvuru yapılabilmektedir. Haftada 1 gün okulda teorik, 4 gün ise işletmelerde beceri eğitimi verilmektedir.

Çıraklık eğitim Merkezi para veriyor mu?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun “Ücret ve Sosyal Güvenlik” başlıklı 25 inci maddesi uyarınca, aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler (işyerleri) tarafından ücret ödenmesi zorunludur.

Ciraklik eğitim kayitlari ne zaman?

Daha önce çırak kayıtları, Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 40. maddesi gereği her yıl temmuz-ağustos-eylül ayları ile ocak ayında yapılıyordu. Yapılan değişiklikler ile artık kayıtlar herhangi bir döneme bağlı olmaksızın yıl boyu ve sürekli olarak yapılabilecek.

You might be interested:  Çorluda Hangi Üniversite Var?

Mesleki eğitim Merkezi kayıtları ne zaman?

Şuandaki yürürlükteki yönetmeliğe göre Mesleki Eğitim Merkezlerine Kayıtlar Aralık ayının son gününe kadar devam eder. Sonrasında da kayıtlar devam eder ancak bu öğrencilerin okul eğitimi sonraki Eğitim Öğretim yılında başlar. Öğrenciler 9. sınıfın sonuna kadar Alan, 10. sınıf sonuna kadar Dal değişikliği yapabilirler.

Mesleki eğitim Merkezi kaç yaş sınırı?

Kayıt olacağı meslek dalı ile ilgili bir iş yeriyle sözleşme imzalamak (Sözleşme imzalanacak iş yerinde ‘Usta Öğreticilik Belgesine’ sahip bir usta bulunması gerekir). Kayıt için yaş sınırı yoktur.

Mesleki eğitim Merkezi para veriyor mu?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan birinci değişikliğe göre mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin her ay aldıkları asgari ücretin üçte biri kadar ücretin tamamı, artık devlet tarafından ödenecek.

Mesleki eğitim Merkezi kaç sene?

Aday çıraklar haftada bir gün Mesleki Eğitim Merkezinde teorik eğitim görürler. Ders programları, genel bilgi dersleri ile mesleki bilgi derslerinden oluşmaktadır. Çıraklık eğitimi süresi mesleklerin özelliği dikkate alınarak 2-4 yıl arasında belirlenmektedir.

2021 çıraklık maaşı ne kadar?

Yani 25 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle şu anda mesleki eğitim merkezindeki her öğrencimiz yaklaşık 1400 lira aylık ücret alacak.

2022 Çıraklık eğitim maaşı ne kadar?

İşletmelerde mesleki eğitim görecek stajyerler, çırak, aday çırak ve kalfalar için ödenecek minimum ücret tutarı, 2022 yılı asgari ücret tutarının açıklanması ile birlikte belirlenmiş oldu.

Stajyerlere Ödenecek Asgari Ücret Tutarları

Ödenecek Net Ücret
Stajyer Ücreti /Çalışan Sayısı 20+ İş Yerleri 1.276,02

Çıraklık eğitim parası ne kadar?

En az ücret 1276 TL

Zorunlu staj dönemi için işletmelerde istihdam edilen stajyerlere net asgari ücret tutarının yüzde 30’u tutarında ücret ödenmesi gerekiyor. 2022 yılı için stajyerlere ödenmesi gereken en az ücret 1276.02 TL. Dolayısıyla, tüm işletmeler, staj yapan öğrencilere asgari 1276.02 TL ödemek zorunda.

You might be interested:  Aday Öğretmen 2 Ve 3 Değerlendirme Ne Zaman Yapılır?

Ustalık belgesi kayıtları ne zaman 2022?

3 – TÜM ADAYLAR giriş belgelerini (e-sınav ve beceri/uygulama sınavı) 24.01.2022 ile 31.01.2022 tarihleri arasında kayıt yaptırdığı Mesleki Eğitim Merkezinden alacaklardır.

Mesem kayıtları devam ediyor mu?

Mesleki eğitim merkezi kayıt tarihleri 2022. Mesleki eğitim merkezlerine başvurular yıl boyu devam eder. Başvuru koşullarını sağlayanlar diledikleri zaman başvuru yapabilir.

Çıraklık eğitim Merkezi lise diploması veriyor mu?

12 Sınıf dersleri ile birlikte çıraklık eğitim programı ile diploma programı arasındaki fark derslerinden(9-10-11 sınıf) sorumlu olacaklar ve fark dersleri ile 12. Sınıf derslerini yüz yüze alarak başarılı olmaları durumunda Meslek Lisesi Diploması alabilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector