FAQ: Eğitim Fakültesi Ne Demek?

Eğitim fakültesi kaç yıl?

Şu an her üniversite 4. sınıf öğrencilerine formasyon veriyor ve o fakülteler 4 yılda formasyonlu bir biçimde mezun veriyor. Yani bizler öğretmen olabilmek için Eğitim Fakültesi ‘nde 5 yıl okurken, amacı öğretmen yetiştirmek olmayan fakültelerin öğrencileri 4 yılda öğretmen olarak mezun oluyor.

Eğitim fakültesi ne işe yarar?

Eğitim fakültesi, içerisinde Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, Coğrafya, Tarih, Din Kültürü şeklinde alanlarına ayrılan öğretmenlik mesleğini içerir. Sayısal okuyorsan Matematik ve Fen bölümlerini, eşit ağırlık ya da sözeldeysen Türkçe, Coğrafya ve Tarih gibi bölümleri tercih edebiliyorsun.

Turkiyede kac Egitim Fakultesi var?

YÖK Başkanı Saraç, Türkiye’de 93 eğitim ve eğitim bilimleri fakültesi ile 50 eğitim bilimleri enstitüsü bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Yükseköğretimdeki mevcut örgün lisans öğrencisinin yüzde 9’u, yani 221 bin 530 öğrenci eğitim veya eğitim bilimleri fakültelerinde eğitim görüyor.

Eğitim fakülteleri ne zaman 4 yıllık oldu?

23.5.1989 tarihinde, Yüksek Öğretim Kurulu kararıyla iki yıllık Eğitim Yüksek Okullarının öğrenim süresi 1989-90 öğretim yılından itibaren 4 yıla çıkarılmış ve daha sonra da 3.7.1992 tarihinde Eğitim Fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği Bölümü haline getirilmişlerdir.

Lise öğretmenliği kaç yıl?

Ortaöğretim alan öğretmenliği eğitiminin süresi 4 yıl.

You might be interested:  Sık sorulan: Özel Eğitim Öğretmenliği Nasıl?

Eğitim fakültesi hangi meslekler var?

Fakültemizde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Özel Eğitim Öğretmenliği alanlarında lisans programları yürütülmektedir.

Eğitim Fakültesi bölümleri nedir?

Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Programları ve Öğretim (Türkçe Tezli) (Master / M.Ed.) Eğitim Bilimleri (Tezli) * (Master / M.Ed.) Eğitim Bilimleri * (Doktora / Ph.D.) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Lisans / B.S.)

Eğitim Fakültesi ne oluyor?

Bölümler

 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğrt.Prog.
 • Eğitim Bilimleri Bölümü
 • Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü
 • Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü
 • Özel Eğitim Bölümü
 • Temel Eğitim Bölümü
 • Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü
 • Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

Eğitim Fakültesi kaç tane?

Artık öğretmenlik mesleğinin adresi Türkiye’deki 97 Eğitim Fakültesi olacak. Bugün her üniversitede fen edebiyat fakültesi var.

Devlet üniversiteleri hangileri?

Devlet Üniversiteleri ( İSTANBUL )

 • Boğaziçi Üniversitesi. İSTANBUL Devlet Üniversitesi.
 • Galatasaray Üniversitesi. İSTANBUL Devlet Üniversitesi.
 • İstanbul Medeniyet Üniversitesi.
 • İstanbul Teknik Üniversitesi.
 • İstanbul Üniversitesi.
 • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa.
 • Marmara Üniversitesi.
 • Milli Savunma Üniversitesi.

Atama bekleyen kaç öğretmen var?

Bakan Selçuk, yanıtında özetle şunları kaydetti: “2019 ve/veya 2020’de yapılan KPSS’ye girmiş olup Talim ve Terbiye Kurulu Kararı’nda belirlenen alanlara göre atama bekleyen potansiyel aday sayısı 500 bin 41’dir.

Sınıf öğretmenliği hangi yıl 4 yıllık oldu?

Tüm seviyelerdeki öğretmenlerin en az lisans öğrenimi görmelerini öngören 23.5.1989 tarih ve 89.22.876 sayılı YÖK kararıyla iki yıllık Eğitim Yüksek Okullarının öğrenim süresi 1989-90 öğretim yılından itibaren 4 yıla çıkarılmış; 3.7.1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla da Eğitim Fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Eğitim fakülteleri her yıl kaç mezun veriyor?

69 eğitim fakültesi her yıl ortalama 36 bin civarında mezun veriyor. Yükseköğretim Kurulu, istihdam sorunu nedeniyle, son iki yıldır bu fakültelerin kontenjanını azalttı. Buna göre, 2005’de toplam 26 branş için eğitim fakültelerine 41 bin 981 kontenjan ayrılmışken, 2006’da bu sayı 33 bin 829’a düşürüldü.

You might be interested:  FAQ: Mentor Eğitim Ne Demek?

Öğretmen yetiştirme işi kaç yılında üniversitelere devredilmiştir?

1980’lere kadar öğretmen yetiştirme işini Millî Eğitim Bakanlığı yaparken, 1982’den itibaren öğretmen yetiştirme işi üniversitelere devredilmiştir. Bu uygulama öğretmen kaynağının birleştirilmesi açısından çok önemli bir gelişmedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector