Halk Eğitim Oryantasyon Kursu Ne Işe Yarar?

Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan öğretmen, kadrolu usta öğretici ile görev yapacak ücretli uzman ve usta öğreticilerin halk eğitim merkezleri oryantasyonu konusunda bilgi ve becerilerini arttırmak mesleki tecrübelerine katkı sağlamak amacı ile düzenlenen kurslara usta öğretici oryantasyon kursu denir.

Kimler oryantasyon alabilir?

Halk Eğitimi Merkezlerinde görev yapan/yapacak olan; Öğretmenler, Kadrolu usta öğreticiler, Görev alacak Ücretli Uzman ve Usta Öğreticiler katılabilir.

Oryantasyon eğitimi kimlere verilir?

Oryantasyon eğitimini kim verir sorusunun yanıtı da yine işletmenin ölçeğine göre değişir. Oryantasyon eğitimini genelde yönetici ya da o iş için görevli kişi verir. Büyük ve kurumsal şirketlerde oryantasyon kapsamındaki tüm uygulamaların ilk yöneticiler ve İnsan Kaynakları Bölümü ile paylaşılması önemlidir.

Oryantasyon ne işe yarar?

Yönlendirme, kılavuzluk etme anlamlarını taşıyan ve Fransızca orientation kelimesinin Türkçe söylenişi olan oryantasyon ile işe yeni başlayan çalışanların işin gerektirdiği tutum ve bilgileri edinmeleri, düşünsel ve/veya bedensel becerileri kazanmaları, bu şekilde en kısa zamanda kendilerini önemli hissederek kuruma

Oryantasyon eğitimi ne zaman başlayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan da yüz yüze eğitimin Kabine Toplantısı’nda ele alınacağını söyledi. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-3 Eylül 2021’de uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

You might be interested:  Hangi Üniversite Kaçıncı Sınıftan Başlatıyor?

Lise mezunu usta öğretici olabilir mi?

Alanında Lisans Ve Ön Lisans Mezunu Olmak, Alanında Meslek Lisesi Mezunu Olmak, Alanında Ustalık/Usta Öğretici Mezunu Olmak (En Az İlkokul Mezunu), Lise Mezunu Olup Alanında Yetkinliğe Sahip Olduğunu Belgelemek.

Oryantasyon eğitimi kaç saat sürer?

İşbaşı/oryantasyon eğitimleri her çalışan için 2 saaten az olamaz ve bu eğitimlerin süreleri Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin süresinden düşülemez.

Iyi bir oryantasyon nasıl olmalı?

İşte İnsan Kaynakları uzmanları için doğru oryantasyon ipuçları:

 1. Plan yapın. Yeni çalışana doğru oryantasyon vermenin ilk adımı plan yapmaktan geçiyor.
 2. Çalışanı bekletmeyin.
 3. Oryantasyon öncesi çalışanı bilgilendirin.
 4. Çalışanların rahat etmesini sağlayın.
 5. Dürüst olun.
 6. Çalışanların hemen işe koyulmasını beklemeyin.

Oryantasyon neden önemli?

Yeni çalışanın kendine güven kazanmasını sağlamak. Çalışanın öğrenme hızını artırarak işi öğrenmeyle ilgili maliyetleri azaltmak. Bilgi eksikliğinden doğabilecek sorunların önüne geçmek. Yeni çalışana sorumluluklarını öğreterek zaman kaybını önlemek.

Oryantasyon gezisi nedir?

Üniversitemiz tarafından düzenlenen oryantasyon gezi programı, öğrencilerimizin üniversite ortamına uyum sağlamalarına ve birbirleriyle kaynaşarak yeni arkadaşlar edinmelerine olanak sağlıyor.

Oryantasyon ne zaman yapılır?

Dersler başlamadan hemen önce başlayan oryantasyon döneminde kabul aldığınız okul hakkında temel bilgilere sahip olmanız sağlanır. Böylece okulun bir parçası olmak sizin için daha kolay hale gelir. Üniversitenin sosyal ve akademik yapısı ve sunduğu imkanları tanımak için oryantasyon programları idealdir.

Oryantasyon sunumunda neler olmalı?

Bu hazırlıklar genellikle şu şekildedir:

 • Personelin masası ya da çalışma alanı önceden kullanıma hazır hale getirilir,
 • Personele ait kurumsal e-posta adresi ile telefon numarası oluşturulur,
 • Personel kimlik kartı hazırlanır,
 • İlk iş günü personel ekipte yer alan bireylere tanıtılır.
 • 2021-2022 eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak?

  Birinci dönem, 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlamıştı. 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erdi. İkinci dönem, 7 Şubat 2022 Pazartesi başlayacak ve 17 Haziran 2022 Cuma sona erecek.

  You might be interested:  Öğretmen Tarafından Oluşturulan Ders Akışlarına Hangi Bölümden Ulaşılır?

  Oryantasyon haftası olacak mı?

  Bu yıl da geçtiğimiz yıllar da olduğu gibi uyum haftası kapsamında anaokulları yeni eğitim döneminden 1 hafta önce okula başlayacak. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için uyum haftası 1 Eylül-3 Eylül tarihlerini kapsayacak.

  Oryantasyon haftası ne zaman?

  Alınan bilgiler ışığında net bir saat verilmezken Uyum Haftasının 31 Ağustos – 3 Eylül 2021 tarihleri arasında olacağı belirtildi. Öğretmenlerin Mesleki Çalışmaları, 31 Ağustos 2021 Salı günü başlarken birinci dönem, 06 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayıp 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erecek.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector