Sık sorulan: Bilsemde Nasıl Bir Eğitim Veriliyor?

BİLSEM eğitimleri nasıl oluyor?

BİLSEM ‘ de bireysel eğitim esas olmakla birlikte öğretmen, mekan vb. kısıtlılıklar nedeniyle çoğunlukla 2- 6 kişilik küçük gruplarla eğitim yapılır. Bilim ve Sanat Merkezinde eğitim, öğrencilerin örgün eğitimlerinden farklı olarak gerçekleştirilir.

Bilsemi kazanmak ne işe yarar?

İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim

BİLSEM sınavını kazanmak için kaç puan almak gerekir?

Grup tarama uygulamasında 1. sınıflara 60, 2 ve 3. sınıflara 70 soru sorulmakta, her doğru cevap 10 puan olarak hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse BİLSEM sınavında 21 soruya cevap veren öğrenci 210 puan alırken, 55 soruya doğru cevap veren öğrenci 550 puan alıyor.

Bilsemi kazanan öğrenciler istediği okula kaydını yaptırabilir mı?

Çocuğunuz bilsem sınavını kazandıysa, istediğiniz okula kaydını naklini gerçekleştirebilisiniz. Millî Eğitim Bakanliği Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumlari Yönetmeliğinin, 3. bölümü olan Okul Tespiti, Kayıt Kabul ve Devam madde (4) bunun olabileciğini göstermektedir.

You might be interested:  Öğretmen Meslek Kanunu Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

BİLSEM kimler başvurabilir?

BİLSEM sınavına kimler girebiliyor? Bu sınava ilkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri girebiliyor. Genel zihinsel, resim ve müzik alanında yaşıtlarından farklı olarak başarı gösterenler belirleniyor. Yetenekli öğrenciler, sınıf öğretmenleri tarafından saptanarak aday gösteriliyor.

BİLSEM in faydası var mı?

BİLSEM ‘li olmak LGS, YKS gibi merkezi sınavlar için öğrencilere ek bir puan avantajı sağlamaz. Ancak yapılan proje çalışmaları, katılınan yarışmalar öğrencinin beceri ve yeteneklerinin geliştirilmesine katkı sağlar. Üniversite ve iş hayatına daha donanımlı olarak yetişmesini destekler.

Bilsem Sınavı geçince ne olur?

Bilim ve Sanat Merkezleri özel yetenekli öğrencilere destek eğitim modeli sunuyor. BİLSEM SINAVINI KAZANINCA NE OLUR? Bilsem sınavını kazanan öğrenci müzik, resim veya genel zihinsel yetenek alanından değerlendirmeye tabi tutularak eğitimine devam ediliyor. Her öğrenci yaşadığı yerde uygulamalara katılıyor.

Bilsem Sınavı nedir niçin yapılır?

Bilsem sınavı özel yetenekli çocukların ön plana çıkmasını sağlayan soruları içeren sınavlardır. Bilsem sınavı aracılığıyla bilsem sınıflarına katılım sağlanabilir. Bu özel eğitim kurumlarında özel yetenekli çocukların ihtiyacı doğrultusunda eğitim gösterilmektedir.

Bilsem sınavından kazandıktan sonra ne olacak?

BİLSEM sınavlarında belirli bir düzeyde başarı elde eden kişilerin sonrasında ise kayıt işlemleri tamamlanır ve özel olarak eğitim almaya hak kazanırlar. BİLSEM sınavında her doğru cevap 10 puan olarak hesaplanmaktadır. Yetenekli öğrenciler, öğretmenleri tarafından bu sınava girmeleri için yönlendirilmektedir.

2021 BİLSEM başvuruları ne zaman?

Bilim ve sanat merkezlerine kayıt hakkı kazanan öğrenciler 23 Ağustos-10 Eylül 2021 tarihleri arasında, ikamet ettikleri il/ilçelerin sorumluluk alanında yer alan bilim ve sanat merkezlerine başvurarak kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

BİLSEM Kaç Kişi Kazandı 2019?

BİLSEM yerleştirme sonuçlarına göre, 20 bin 263 öğrenci merkezlere yerleşmeye hak kazandı. Bunlardan 4 bin 414’ünü 1. sınıf, 7 bin 299’unu 2. sınıf, 8 bin 550’sini ise 3. sınıf düzeyindeki öğrenciler oluşturdu.

You might be interested:  Hasan Sağlam Öğretmen Evine Nasıl Gidilir?

BİLSEM sınavı hangi zeka testi?

Grup taramada başarılı olan öğrenciler bireysel bir değerlendirmeye alınıyor. Bireysel olan bu değerlendirmede ise Milli Eğitim Bakanlığının tercih etmiş olduğu zeka testi uygulanıyor. 2015 yılında BİLSEM ‘ e başvuruda bulunan 2-3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine WNV yani Wechsler zeka testi uygulandı.

BİLSEM mülakatta kaç soru yapan kazanır?

Grup tarama uygulamasında 1. sınıflara 60, 2 ve 3. sınıflara 70 soru sorulmakta, her doğru cevap 10 puan olarak hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse BİLSEM sınavında 21 soruya cevap veren öğrenci 210 puan alırken, 55 soruya doğru cevap veren öğrenci 550 puan alıyor.

BİLSEM hangi alanlar var?

Bilim ve sanat merkezleri; örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek üzere açılan özel eğitim

BİLSEM öğrenci seçimi nasıl yapılır?

Sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre bilim ve sanat merkezlerine aday gösterilen öğrencilerin seçimi 3 aşamada gerçekleşmektedir:

  1. Gözlem formlarının yetenek alanlarına göre doldurulması,
  2. Grup tarama uygulaması,
  3. Bireysel değerlendirme aşaması.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector