Sık sorulan: Eğitim Bilimleri Mezunları Ne Iş Yapar?

Eğitim Bilimleri Enstitüsü hangi bölümleri kapsar?

Bölümler

 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim Dalı
 • Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı
 • Eğitimde Drama Anabilim Dalı
 • Eğitimde Teknoloji Entegrasyonu Anabilim Dalı
 • Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı
 • Karakter ve Değer Eğitimi Anabilim Dalı
 • Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Anabilim Dalı

Eğitim Bilimleri hangi meslek?

Eğitim Bilimleri Bölümünde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı bulunmaktadır. Eğitim bilimleri alanı okul yönetimi, eğitim programlarının geliştirilmesi, eğitimde ölçme ve değerlendirme yapılması gibi alanlarda öğrenci yetiştiren bir bölümdür.

Eğitim Bilimleri Enstitüsü mezunu ne iş yapar?

RPD mezunlarımız, MEB’ na bağlı ilk ve orta dereceli okullarda ve özel okullar ile TSK ve Polis Teşkilatına bağlı okullarda Rehber Öğretmen kadrosunda, Adliye’ lerde Çocuk ve Aile Mahkemelerinde ‘Pedagog’ ünvanıyla, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde, Özel Psikolojik Danışma

İletişim bilimleri bölümü mezunları ne iş yapar?

İletişim Bilimleri; toplumu oluşturan en küçük birim olan kişiden başlayıp sonrasında grup, örgüt ve kurumların davranış biçimlerini, kendi aralarında ve haricinde bulunan kitlelerle iletişim amaçlı kullanmış oldukları iletişim metot ve süreçlerini inceleyen akademik bir disiplindir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Osmanlı Devleti'ndeki Eğitim Kurumlarına Ne Denir?

Sosyal Bilimler Enstitüsü hangi bölümleri kapsar?

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

 • Arkeoloji Anabilim Dalı
 • Basın ve Yayın Anabilim Dalı
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri A.B.D.
 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Anabilim Dalı
 • İktisat Anabilim Dalı
 • İletişim Tasarımı ve Yönetimi Anabilim Dalı
 • İşletme Anabilim Dalı

Eğitim Bilimleri sınavına kimler girecek?

Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan ve mezun olabilecek durumda olan adaylar bu sınava girebilir. Adayların, KPSS’den almış oldukları puan ile öğretmen kadroları için Millî Eğitim Bakanlığına başvurdukları tarihte mezun durumda olmaları şarttır.

Öabt sınav alanı ne demek?

ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin kısaltmasıdır. Kamuda öğretmen olarak çalışmak isteyen adaylar ÖABT sınavına girer. Her öğretmen adayı bu sınavda kendi alanından sorumlu tutulur. Öğretmen adaylarının ÖABT dışında GY-GK ve Eğitim Bilimleri sınavlarına da girmesi gerekir.

KPSS öğretmenlik Alan Bilgisi sınavına kimler girebilir?

KPSS -Öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken sınavdır. Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilir.

Eğitim Bilimleri alanında Kimler yüksek lisans yapabilir?

Lisans not ortalaması en az 3.00/4.00 veya 80/100 olmak. -Yabancı Dil sınavına girmiş olmak. T.C. UYRUKLULAR İÇİN: Okul Öncesi Eğitimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi bölümlerinden lisans mezun durumda olan/ya da olabilecek adaylar başvurabilir.

Formasyon alanlar eğitim bilimlerinde yüksek lisans yapabilir mi?

Tarih, coğrafya, ilahiyat gibi bölümlerden mezun olan ve lisans eğitimi boyunca “eğitim dersleri” almayan kişiler ise önce “pedagojik formasyon ” da denilen “tezsiz yüksek lisans ” yaparlar. İsterlerse daha sonra “tezli yüksek lisans ” yapabilirler.

You might be interested:  Sık sorulan: Özel Eğitim Hastane Raporu Nasıl Alınır?

Tezsiz yüksek lisans yapan öğretmen olabilir mi?

Öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı ya da pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanlar öğretmenliğe başvurabilecek.

Kültür ve iletişim bilimleri bölümü nedir?

Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü, hem kültür hem de iletişim bilimleri kapsamında temel eğitim veren, dört yıllık bir lisans programıdır. Bölümde; medya, iletişim, kültür gibi temel alanların tarihsel gelişimleri üzerinde detaylı bir şekilde duruluyor.

Medya ve iletişim ne kadar maaş alır?

Yeni Medya ve İletişim mezunları maaş aralığı 4500 TL ile 6000 TL arasında değişmektedir. Bir senelik deneyime sahip görsel tasarımcı 4500 TL maaş alırken iki yıl deneyimli bir içerik uzmanı 5000 TL, üç yıl deneyimli bir sosyal medya uzmanı ise 6000 TL maaş almaktadır.

Yeni Medya Bölümü mezunları ne iş yapar?

Yeni medya bölümü mezunları, dijital ajanslarda içerik üreticisi olarak çalışabilirler. Medya gazeteciliği, medya web geliştiriciliği, sosyal medya uzmanlığı, basın medya danışmanlığı gibi yeni medya rolleri de mezunların yapacağı işler arasındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector